Atlétika
Krizsán Xénia

MTK legendárium | 311. rész

Publikálva: 2024.02.05 Frissítve: 2024.02.02 MTK Budapest

Az MTK-alapító, Szekrényessy Kálmán élete. „Élete végéig fiatalokat nevelt az MTK számára” 92. rész.

Egyáltalán nem ismert az MTK-alapító kései sportpedagógusi tevékenysége, mellyel a honi sport fejlesztése mellett az MTK utánpótlás-neveléséből is aktívan vette ki a részét. Szekrényessy Kálmán kései (sikeres) tanítványai közül közismert Hajós Alfréd, Halmay Zoltán, Dezsényi (Deutsch) Gyula, Füredy Károly, Wachsler Rezső, Baronyi András, Toldi Ödön, Las Torres Béla, hogy csak néhány ismertebb nevet említsünk.
Mindezek mellett álljon itt egyik utolsó és méltatlanul elfeledett tanítványának a pályája. E félig-meddig rokonnak számító fiatalember a Kapitány úr legutolsó mentoráltjai közé sorolható.

Szekrényessy István (1909-1985) nem úszóként tevékenykedett, hanem a gerelyvetés terén vívott ki magának – és a Szekrényessy által alapított MTK-nak – jelentős méltatást. Szekrényessy István, Hovan Istvánként látta meg a napvilágot Budapest X. kerületében, 1909. augusztus 6-án, Hovan Anna cselédlány törvénytelen gyermekeként. A tízhónapos csecsemőt, 1910. június 17-én fogadta örökbe Szekrényessy Kálmán unokatestvérének fia, a gyermektelen kőbányai főhivatalnok, Szekrényessy Gyula (1871-1943) és felesége Szekrényessy Gyuláné Vass Borbála.
Kőbányán, a Szekrényessy RT központjában, a Mázsa tér 6. szám alatti lakásban nőtt fel a hivatalosan is Szekrényessy névre adoptált gyermek. 

Az eleven fiú évről-évre nagyobb kihívást jelentett nevelőanyja számára. A csibészségre hajló gyermek – a legjobb szándék mellett is – előszeretettel ugratta sopánkodásra hajlamos anyját. Egy alkalommal karácsonyra tüsszentőporos ajándékdobozzal lepte meg Boris nénit, ki azon mód el is ájult, majd magához térve indulatosan fedte fel Pista előtt, addig titkolt örökbefogadási történetét…
Az eleven gyermek a tanulmányok iránt sem mutatott túl nagy affinitást. A Szent László Főgimnázium értesítőjének tanúsága szerint az 1920/21-es tanévben, mint II. a osztályos diák több tantárgyból is elbukott. Sorsán az sem segített, hogy nagybátyja, Szekrényessy Károly éveken át az iskola legnagyobb anyagi támogatói közé tartozott.
Pista a főgimnázium falai között a VI. osztály elvégzéséig folytatott hősi küzdelmet, mikor is szülei, 1925 őszétől kimenekítették az elitképzést végző intézményből, minek következtében 1928-ban más oktatási intézményben tett sikeres érettségi vizsgát.
Éppen a sportban szerzett lelki állóképesség hatására később elektrotechnikusi oklevelet is szerzett, és mint amatőr rádióépítő, húsz esztendősen, már „igen figyelemreméltó” szakcikket publikált.

Életében jelentős fordulatot atyja rokonának, Szekrényessy Kálmánnak a közbelépése jelentett. Az agg bajnok azonnal felismerte Pista jó fizikai adottságait, és egyúttal intenzív sportfelkészítés alá fogta a tizenegy esztendős kallódó fiút. Karizmatikus személyiségével és kiváló sportpedagógiai érzékével hamar sikereket ért el, hisz a kisgimnazista rövid idő alatt a testgyakorlatok majd minden ágában kiemelkedő eredményeket produkált.
Kálmán felkészítésének hatására sorra nyert érmeket, mint tornász, atléta és labdarúgó, miközben az iskolai eredményei is javulásnak indultak. A szülők mind büszkébbek lettek a reménytelennek hitt fiúra, a kisdiák előtt pedig – Kálmánnak köszönhetően – új, sikeres világ tárta fel kapuit, hisz a Kapitány úr ösztönzésére belépett az MTK-ba…

Kövess minket
MTK Hírlevél

Ne maradjon le egy eseményről sem!
Iratkozzon fel ingyenes hírlevelünkre:

Csatlakozz RSS csatornáinkhoz és értesülj azonnal a legújabb hírekről, érdekességekről egy gombnyomásra!